Billie o novém albu: chci udělat tu nejlepší věc!!!

2. prosince 2008 v 20:42 | Maky |  Rozhovory, články
Alternative Press: V tomhle čísle magazínu a v našem rozhovoru se dovíte o nových písních a příběhu, který stojí za nejnovějším dílem Green Day. Vzhledem na množství skvělého materiálu, který nám kluci z kapely nechali, jsme nemohli zůstat jen při tom. V první části tohohle dvoudílného rozhovoru nám zpěvák kapely Billie Joe Armstrong povědel o spolupráci s producentem Butchem Vigem, rozebral stereotyp rockové hvězdy, a jak se mu povedlo napsat nejúžastnější a nejsilnější písničky během 20-ti letého působení kapely.

AP: Co je největší hudební myšlenkou, kterou plánujete dát na tohle nové album?
Billie: Víte, v podstatě se moc rád podílím s přípravami a vždy sem se snažil podívat na možnosti jak si napsat power-popovou hudbu. Víte, to je jak něco si vzít - a to může být cokoli od Creation cez, Beatles, Cheap Trick, Who anebo Jam - a pokusit se to rozšířit o myšlenku, jak by z toho mohl být tří akordový "chaos". A jak to udělat na cestě, kde jsou přípravy prostě nevyzpytatelné. Takže se snažím sám sebe zlepšovat v psaní textu a v tom stát se dobrým skladatelem. Vždy sem byl za skvělými a velkými alby a stále v to věřím, neříkám, že na to půjdu takhle tvrdě vždycky - někdy přijde čas, kdy budu chtít něco spontálnějšího a jen tak z facky - ale při tomhle albu sem měl pocit že nato prostě musím jít takhle.

AP: Vy jako kapela jste strávili většinu času spoluprací s producentem Robem Cavallem. Proč jste se teď rozhodli spolupracovat s Butchem Vigem?
Billie: Myslím si, že má prostě v sobě hodně poctivosti a kvality, a jedna z věcí, které si na Butchovi vážně cením je, že nejde jenom na věci, které mají předpoklad být prodávaný na milióny, anebo na něco, co by mělo být masivní. Nebože poctivě studuje životopis kapely s kterou se chystá spolupracovat, nebo něco takového. Pracuje s množstvím různých typů kapel, a to můžou být např. platinové kapely, nebo více garážové kapely. A má v tom už dlouhou minulost. Mám také pocit jako bychom pocházeli ze stejného místa. Víte, on začínal ve Wisconsinu v atmosféře garážových kapel a pracoval s kapelami ve Smart Studios. A my jsme zas vydali naše první album za 700 $. A on tohle všechno velmi dobře chápe, nebere za samozřejmost to co tady máme, a používá to nejlepší ze svých znalostí a schopností. Je skvělý a inspirující. A není typ producenta jako roztleskávačka, ale tvrdě na sobě pracující chlapík. Když projde kolem vás a vy na něčem děláte řekne vám, když to je nanic. Prostě ví, když je něco skvělé a když je něco nanic. A to je fajn.


AP: Když jste se poprvé setkali s Butchem, měli jste v rukách něco specifického, co jste mu ukázali a řekli: Tak tohle chceme udělat?
Billie: Ne, takto se to určitě nestalo. Jen jsem si velice vážil, že se s námi pustil do tohohle alba. Znal jsem jeho minulost a tak jsem věděl, že pro něj nemusím připravovat speciální nápady. Hodně jsme se bavili, hlavně o tom, že chci udělat tu nejlepší věc, kterou sem kdy udělal, a laťka je teď pro nás hodně vysoko. A on nato řekl: "Waw, tak to bude těžký, ale taky zajímavý." A když on chtěl taky udělat album svých snů, myslím, že to pro nás bylo jen a jen dobře. Nechtěl změnit nás styl, nebo něco takového, velice jsme se sblížili a snažili jsme se do všeho dát každý svůj nápad a tak společně popracovat na textech, přípravách a podobně.

AP: Zabývali jste se s nějakými novými technologiemi?
Billie: Víte, já se více zabývám přípravami a psaním písniček. Myslím si, že to jak to děláme na našich albech, je klasická cesta, jak to dělat. Víte, každý teď používá profesionální příslušenství - my používáme profesionální příslušenství a také obyčejné pásky. Ale ve všech mých oblíbených rockových nahrávkách, to jak znějí… Já miluji když znějí trochu víc analogově. A zbožňuji zvuk skvělého zesilovače se s skvělým starým mikrofonem zapojeným do skvělého předzesilovače, který sotva něco potřebuje. Pro mně je to mnohem emocionálnější.

AP: Vyhodili jste už nějaké písničky?
Billie: Já nevím, myslím si že všechno se někdy hodí, protože časem se k vám všechno vrátí, víte co myslím? Víte, nejsem moc pro psaní textů na diskotékách kvůli chvilkové vlně, potěšení, nebo něčemu takovému. Takže nic, co sem kdy napsal, nebylo k vyhození. Tak například píseň Time Of Your Life byla napsaná během alba Dookie, ale nepoužili jsme jí ani pro dvě další alba.

AP: Když už jste vzpomenul na Dookie, rozdíl mezi vašimi písničkami se rok od roku zvětšuje. Je to tím, že písničky připravujete déle?
Billie: Snažím se dát věcem víc času nato, aby se vyvinuli. Myslím si, že vždycky když uděláte album a pak se na něj časem podíváte zpátky, řeknete si: "Bože, tohle bych udělal jinak." Víte co mám na mysli? Když se tak podívám na písničky, které byli na Slappy EP, asi bych je použil třeba na Kerplunk. Anebo když se podívám na písničky, které vznikli po Dookie, možná bych strávil více času na Insomniac a Nimrod. Takže se učím z takovýhle lekcí, ale to také neznamená, že to je jediná cesta, kterou chci všechno dělat. Album Foxboro Hot Tubs, který jsme tenhle rok udělali, byl jak vzlétnout na stoličce ze svých kalhot a prostě jít. Ale snažím se všemu dát čas, aby tenhle proces nastával přirozeně bez toho, abych se musel nějak nutit. Ale je to zdlouhavý proces. Je to strašné.

AP: Jak to myslíte?
Billie: Víte je to celé o trpělivosti. A pro bandu kluků, kteří jsou trochu hyperaktivní je trochu těžký mít trpělivost. ( Smích )

AP: Dalším velkým milníkem pro vás je 40cítka. Snažíte se psát více v duchu středního věku?
Billie: Ne, nemyslím. Snažím se zůstat v tom duchu, ve kterém právě píšu. Nikdy jsem se vědomě nesnažil napsat něco z perspektivy 36-ti letého člověka, protože si myslím, že to ani tak nikdo tak nepociťuje. Víte, jsou dny, kdy se cítíte mladší, někdy zas starší. Myslím, že když něco doopravdy tvořím, tak se cítím nestárnoucí. Ne proto, že bych se snažil být mladší, nebo proto, že bych nechtěl být starší nebo bych se snažil být více zkušenější, ale prostě se s tím snažím jen zamést.

AP: V legendě American Idiot jste použili i trocha temnější črty. Tak třeba v tvrdé skladbě St.Jimmy. Bude něco podobného i teď?
Billie: Ne. Mám na mysli, to je prostě ve mně bez ohledu na cokoli! Prostě i já jsem takový. Myslím, že každý má něco takového jako své temné místo, na které má tendenci jít, nebo se bojí a nikdy tam nepůjde. Je to jak když jste se vším spokojený a začnete se cítit jak v krabici. Takže můžete udělat něco pozitivního, třeba jít surfovat nebo něco takového, anebo můžete udělat něco co je nedbanlivý a potencionálně to pro vás může být škodlivý. Trochu nihilismu není špatný, ale zároveň musíte vědět, kdy s tím přestat, před tím, než vás to zničí. Nechci vypadat jako nějaký konzervativní nebo prudérní člověk, protože nejsem jedním z nich.

AP: Všichni tři máte také rodiny. Drží vás to jistým způsobem na uzdě?
Billie: Myslím, že jo. Víte, vždy sem poslouchal rockové hvězdy říkat věci jako: "Mé děti mně drží na uzdě." Nebo: "Má rodina mně drží na uzdě." A nemělo by to být právě naopak? Neměli by jste se vy držet na uzdě kvůli své rodině? Hlavně když jste otcem dvou kluků a jeden z nich je právě teď teenager? Nechci o nich moc mluvit, protože chci aby mněli svou vlastní identitu a v žádném případě je nechci nijak prodávat, protože stále ještě vyrůstají. A vůbec nechci to, aby když přijdou domů, začnou mně nahánět po domě kvůli tomu, že jim jejich přátelé říkali: "O můj bože, tvůj táta řekl o tobě příběh pro nějaký magazín." A vy si řeknete: "A kurva!!" ( Smích ). Já prostě jenom chci… Já nevím, prostě jen chci, aby do svého života dali hodně rozumu a srdce.

AP: Trochu jste zpochybnili model rockové hvězdy těmahle řečma, víte?
Billie: Nevím. Mít rodinu je pro mně taky cesta získávání zkušeností. Stalo se, že mám velice trpělivou manželku, a je fakt skvělá, je vážně politicky uvědomělá osoba, hlavně co se týká enviromentálních problémů. A myslím, že má takový strach, že konec světa je jistým způsobem uložený v její nitru. Někdy mám dokonce pocit, že je ženatá s koncem světa. (Smích) Takže nevím, ale doufám, že spolu dokážeme vychovat rodinu, a můžeme se opírat jeden o druhého.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama