Zatímco sláva Green Day vzkvétala, vztahy s klubem Gilman Street zahořkly

22. prosince 2008 v 1:08 | Makyna |  Rozhovory, články
Sedmnáctiletá Anisha Narayan s čelenkou a tričkem staženým z levého ramena seděla na chodníku před budovou 924 Gilman Street Project. Bylo 8. listopadu a ona zde byla kvůli jedné ze svých oblíbených kapel, která zde dříve často hrávala. Tato kapela je nyní známa jako Green Day - skládá se z Billie Joe Armstronga, Mikea Dirnta a Tre Coola - a byla z klubu před 15 roky vypovězena.

26. Listopadu, roku 1988, vystoupili Green Day, tehdy ještě pod názvem Sweet Children, poprvé na Berkeleyském jevišti, které je vyzvedlo a které oni později proslaví.

Během dvaceti let od tohoto prvního vystoupení se Green Day objevili na titulní stránce časopisu Rolling Stone, odehráli vyprodané koncerty po celém světě a stali se charakterizující kapelou této generace díky písničkám jako jsou "Good Riddance (Time of Your Life)," "Walking Contradiction" a "American Idiot."

Každý rok, fanoušci jako Narayan cestují do Berkeley, aby se podívali, kde Armstrong, Dirnt a dřívější bubeník John Kiffmeyer hrávali. Gilman je místo, kde už nikdy nemůžou znovu hrát, ale je to zároveň místo, se kterým jsou na vždy spojení.

86

V písničce "86" z jejich alba Insomniac z roku 1995 Armstrong zpívá: "Stand aside and let the next one pass / don't let the door kick you in the ass." (Ustup stranou a nech někoho dalšího projít / nenech dveře, aby tě nakoply do zadku.) Po té, co kapela opustila místní nahrávací společnost Lookout! Records a podepsala smlouvu u Reprise Records v roce 1993, dveře Gilman se pro ně na vždy uzavřeli.

Přítel kapely Jesse Townley, který jezdil s Green Day na turné a hrál v místních kapelách jako Blatz, říká, že termín "86", který je synonymem k tomu být zakázaný v klubu, vznikl na základě vyhoštění Green Day z Gilman. Když se kapela podepsala u Reprise, přidala se tím tak k mnoha dalším kapelám a příznivcům klubu, kteří od tud byli "86'ed" (=vyhoštěni).

Pat Libby, třiadvacetiletý dobrovolník z Gilman, řekl, že to, že se Green Day podepsali u major-labelu (pozn. - označení kapitálově nejsilnějších hudebních vydavatelství) je v rozporu s filozofiíí klubu, který byl otevřen v roce 1986.

"Je to místo pro kapely, který žijou mimo svět major-labelů. A který to ani nemaj v plánu," řekl.
Jak popularita Green Day rostla, příznivci Gilman začali být proti nim. Tento postoj vyvrcholil v roce 1994, když kapela vydala album Dookie, jejich první desku u major-labelu, a které se postupně prodalo přes 8 milionů kopií jen v USA.

"V době, kdy se kapela odtud přesunula do Slim's (pozn.- klub v San Franciscu), po nich lidé házeli peníze čímž chtěli naznačit, že se kapela zaprodala," říká Doug Pace, čtyřicetiletý dobrovolník Gilman.

Ale Libby nevěří, že by se kapela zaprodala, protože Green Day nikdy netvrdili, že by byli proti major-labelům.

"Nikdy jsem nenašel nic, čím by se dalo říct, že byli pro nezávislost," tvrdí.

Další dobrovolnice, která si říká Ariel Awesome, souhlasí a dodává, že většina návštěvníků koncertů v Gilman má jen malý názor na vztah mezi klubem a Green Day.

"Je zde hodně smyšleného nepřátelství vůči kapele," říká.

Přesto některé události vyvolaly individuální protest. Když Green Day v 924 Gilman 16.září roku 2001 neoprávněně hráli po punkové kapele the Influents, Libby opustil budovu. Nicméně objasnil, že jeho chování nevyjadřovalo postoj Gilman ke Green Day.

"Odešel jsem, protože jsem v té době měl jiné ideály," říká. "Neznamenalo to nic jiného."

Jesus of Suburbia

Brian Edge, editor "924 Gilman: The Story So Far" (knížka) říká, že zvláštní vztah mezi Gilman a Green Day vychází z vysokých účtů, které znehodnocují Gilmanskou filozofii "udělej to po svém".

"Lidi nechápou, že Gilman není jako minor league team v baseballu," říká Edge. "Hlavní myšlenkou Gilman je být místem, kde se může každý shromaždovat a zahrát si tu."

Zatímco skupiny jako AFI a Rancid klubem Gilman také prošli, Edge se strachoval, že je to spíše jako společenství zaměřené na vytváření událostí než jako startovací rampa.

Nicméně, Townley říká, že se Green Day nikdy bezpodmínečně nepodepisovali pod myšlenku punk rocku, který je výhradně jako 'fuck you, my nikdy nevyprodáme', v důsledku jejich předměstských kořenů.

"Myslím, že Green Day pro tohle nikdy stoprocentně nebyli," říká. "Už jen díky jejich původu byli jakože: 'jo, to bude skvělý, jestli někdy vyprodáme stadion,' i když si nikdy nemysleli, že by se jim to skutečně povedlo."

Ačkoliv se lidi z Gilman cítí vůči tomu apaticky, Edge říká, že klub 924 Gilman přežil díky Green Day.

"V tomto období (kdy se Green Day stali slavní) vybudovali dost značné zabezpečení. Nevím, jak dlouho jim peníze Green Day vydrželi, ale hodně jim to pomohlo, aby mohl klub fungovat dál," říká.

Podle Townleyho, Green Day darovali Gilman utajenou částku v loňském roce. V únoru tohoto roku Armstrong odehrál v Gilman se svým vedlejším projektem Pinhead Gunpowder koncert bez nějakých přílišných reklam a oznámení. Třebaže je zde kapela zakázána, jsou zde v jeho spodních tónech stále přítomni.

Co se týče dnešního pohledu Green Day na Gilman, Townley říká, že bylo nepravděpodobné, že by o tom kapela chtěla mluvit.

Management Green Day na žádosti o interview neodpověděl a Kiffmeyer prosbu odmítl přes telefon se slovy: "Už toho o mě bylo napsáno dost."

Navzdory pověstem o napjatém vztahu, kapela i klub mají vzájemné pochopení k jejich historii, říká Townley.

"Vždycky to mezi nimi byla zajímavá dynamika," říká. "Oni chápou, proč jim Gilman nechce dovolit tam hrát, ale to neznamená, že to nebolí, protože tam vyrůstali."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sára SB ♥ Sára SB ♥ | Web | 22. prosince 2008 v 12:11 | Reagovat

krásnej design, fakt moooc hezkej !!

2 Anett Anett | Web | 22. prosince 2008 v 12:24 | Reagovat

wow..já koukám..fakt pěkný design..moc se mi líbí ty rubriky pod záhlavím..x)

3 greenday-ka *SB* greenday-ka *SB* | Web | 22. prosince 2008 v 14:22 | Reagovat

wow tky na ten design teď čučim... fakt krásnej =)

4 GreenPajula - SB ♥ GreenPajula - SB ♥ | E-mail | Web | 23. prosince 2008 v 0:06 | Reagovat

Hé to sem překládala já heč :DDD Jinak fakt hustej seign tyo..nechápu jak to děláááš...!!:D

5 Maky Maky | Web | 23. prosince 2008 v 10:47 | Reagovat

Všem děkuju xD

GreenPája: to sem si ani nevšimla !! xD si šikovná... :-D:-D

6 Dituska Dituska | Web | 23. prosince 2008 v 22:53 | Reagovat

moc hezkej design...jak si udelala ty rubriky???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama