Článek z ipunk.cz

15. února 2009 v 0:13 | Makyna |  Rozhovory, články
green_day-21st-century-breakdown.jpg

Je tomu téměř pět let, co světlo světa spatřila v pořadí sedmá deska skupiny jménem Green Day. Způsobila "zelenou mánii", která doslova přinutila poslouchat kalifornskou trojici i punkrockem dříve nedotčené. Ještě o rok později dostávali Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt a Tre Cool do varu haly a stadiony po celém světě (včetně Prahy). Poté se kapela odmlčela a členové si užívali zaslouženého odpočinku. Občas o sobě dali vědět prostřednictvím angažovanosti v různých humanitárních akcích
(písničky The Saints Are Coming a Working Class Hero) nebo později povedeným vedlejším projektem Foxboro Hot Tubs. Ale na pravé studiové album Green Day musejí fanoušci stále čekat, dokonce se jedná o nejdelší přestávku mezi jednotlivými nahrávkami v historii skupiny. Podle posledních informací už však dlouho své příznivce napínat nebudou. Nové album už má jméno, obal i přibližné datum vydání.

Ještě než se Green Day zavřeli do studia Ocean Way Recording (vznikal zde i American Idiot), kolovala v médiích spousta více či méně důvěryhodných informací o připravované desce. Billie Joe Armstrong údajně napsal několik desítek písní, ze kterých vybírali. Samotná skupina se během nahrávání vyjadřovala jen velmi zdrženlivě. Do světa vypustila akorát dvě videa z nahrávacího studia, ze kterých však bylo patrné pouze to, že producentem bude uznávaný Butch Vig (AFI, Nirvana, The Subways). Čas plynul dál a nebýt všímavých fanoušků, kteří zaznamenali, že na parkovišti před studiem zmizely vyhrazená místa pro členy kapely, ani by se nikdo nedozvěděl, že Green Day už dotočili.

Velký informační zlom nastal po vydání časopisu AP, jehož redaktoři navštívili skupinu během práce na albu a přinesli velmi zajímavou reportáž, ze které vyplynuly na povrch dosud nezveřejněné skutečnosti. Podle zmiňovaného časopisu má být nové album více osobní a zároveň nejodvážnější, které Green Day za dvacet let své kariéry vytvořili. Motivy by měli být spojené s dezorientací a chaosem v životě "pobushovské" Ameriky. Nepůjde ale pouze o reakci na Bushe, ani se už nebude používat fikce, aby se upozornilo na fakta, jak tomu bylo u American Idiot. Na nové desce chce americká trojice reagovat na svět mimo Green Day. "Jednou si myslíte, že jste se dostali hodně hluboko, ale nedostali jste se dost hluboko. Musíte najít ty největší démony vaší duše, abyste udělali dobrou desku," naznačuje Billie Joe jak moc osobní má album být.

Autorem všech textů je právě frontman Billie Joe Armstrong. "Texty na této nahrávce jsou jako novela," poznamenává bubeník Tre Cool. "Snažil jsem se zjistit, co pro mě život za poslední tři roky znamenal," doplňuje opět Billie Joe. Na albu bude celkem 16 songů, které budou rozděleny do tří dějství - "Heroes and Cons", "Charlatans and Saints" a "Horseshoes and Handgrenades". Tentokrát se nedočkáme žádných devítiminutových rockových oper, ale spíše klasických tříminutových skladeb, mezi nimiž se objeví politické hymny i balady založené na pianu. "Rád tvořím zvučnou rockovou muziku, které nutí lidi skákat nahoru a dolů," popisuje Billie Joe svůj oblíbený tvůrčí proces. Před vydáním alba se spekulovalo i o jeho formě, přesněji zdali opět půjde o koncepční nahrávku jako v případě American Idiot. Basák Mike Dirt k tomu řekl: "Nevím, jestli to lze nazývat koncepčním albem, ale určitě tam existuje jakási nit, která všechno spojuje."

Producent Butch Vig ke spolupráci s Green Day prohlásil: "Sedím v místnosti s jednou z nejlepších rockových skupin vůbec a oni to naplno rozjedou. Já se pak snažím mluvit nenuceně jako "Jo kluci, to zní dobře", ale vnitřně si říkám: "Sakra chlape, ty máš z pekla štěstí, že tady vůbec můžeš sedět." Zbývá už jen dodat, že album se bude jmenovat "21st Century Breakdown" a vyjít má někdy v květnu.
Dosud známé názvy písniček: 21st Century Breakdown; Know Your Enemy; Viva la Gloria; Before the Lobotomy; Christian's Inferno; Last Night on Earth; March of the Dogs; Restless Heart Syndrome; 21 Guns.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Slááveček Slááveček | E-mail | Web | 24. října 2011 v 18:11 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama