Co nás naučil Rock'n Roll

26. března 2010 v 15:34 | Makyna |  Rozhovory, články

GD v rozhovoru prozradili, co se společně naučili za téměř čtvrt století.

Potřebujete dobrou produkci pokud máte pocit, že se ve studiu prohráváte.

BJA: Když se věci stávaly víc obtížnými během nahrávání 21st.., Butch nám hodně pomohl. Vnesl mezi nás obrovský klid, ale zároveň byl absolutně nadšený. Polovinou práce producenta je být poradce a říct: "Podívej, já vím, že jsi tuhle písničku slyšel 13.000krát v řadě, ale ona je pořád stejně dobrá jako když si jí slyšel poprvé." Byly chvíle, kdy jsme toto opravdu potřebovali slyšet.
TC: Butch také nosil kapuci ve studiu a měl své podium. Občas nás zavolal a říkal jeho srandičky. Někdy mluvil anglicky a jindy v nějakém skandinávském jazyku. Nemůžu moc prozradit o jeho pracovních metodách. Je to jakýsi druh "zedničiny"...

Mamky jsou plné dobrých rad…

MD: Nedokážu si představit nebýt ve skupině GD. Vše v mém životě je základě této muziky a kapely. Naštěstí jsem v pozici, kdy to co umím nejlépe, dělám pro svoje živobytí. Má matka vždy říká: Cokoli děláš, udělej jak nejlépe umíš a pokud máš štěstí bude to, v čem jsi dobrý. Je to chytrá paní. Jedna věc, která mě a Billyho může spojovat je to, co se stane, když jste vyrůstal v domě plné žen. Otevře ti to oči opravdu velmi rychle a ukáže ti respekt ke světu.


…a tátové mohou být také velmi užiteční

C: Musel jsem být jako dítě noční můrou. S tátou jsem se hodně sblížil když jsem se v 17 letech odstěhoval. Začali jsme lepit hodně času, ale předtím jsem si myslel, že o mě přemýšlí jako o mizerovi. Byl pilot helikoptéry ve Vietnamu. Já k němu opravdu vzhlížel, ale zároveň jsem byl vyděšen. Víš, vědomí, že mě může každou chvíli zabít. Nebyl panovačný, byl ten typ, že by s vámi šel na party.
Taky mě toho hodně naučil, o fyzice, těžkých zbrání, masové produkci ženských hygienických potřeb. Je smutné ho teď vidět, myslím v tomto stavu. Nosí jeho vojenskou helmu a běhá okolo ve spodním prádle. Stále si myslí, že probíhá válka a když uslyší helikoptéru a utíká ke keři. Je trochu nepředvídatelný.

Po 20 letech práce na kritice tolik nezáleží

D: Lidé si můžou o nás myslet cokoli. Nikdo na mě nemůže hodit něco, co nebylo prozrazeno předtím. Já se na to dívám tak, jestliže nemáš rád GD pak máš samozřejmě něco proti R'n'R nebo jsi nás prostě nikdy neměl rád. Dívali jsme se na toto album 21st… jako příležitost a výzvu pro nás, protože už se nikdy nebudeme znovu zabývat albem American Idiot. Takže proč ne?
Jestliže je to sebevědomí, domýšlivý či jakkoli ambiciózní, zavřete mě do vězení. Nenutím nikoho kupovat si mojí desku nebo přijít na koncert. Zveme každého, ale jestliže někdo jiný ví o jiné kapele, která po 20 letech stále vydává alba a užívá si to, a milují svojí osmou či devátou desku stejně hodně jako tu první, pak jdi a navštiv TU kapelu.

Být hlavní postavou v GD je mnohem těžší, než si kdokoli myslí

C: Billie má takovou pracovní morálku, jakou jsem ještě nikdy neviděl v žádném oboru práce. Neexistuje žádný stavební dělník nebo veterinář, který by pracoval stejně tvrdě jako on. Bude dělat 4 věci najednou a pak ho najednou napadne píseň a půjde přímo na to a zkusí to a vymáčkne ze svého mozku úplně všechno, co je v tu chvíli možné. Nemůžeš čekat na písničku nebo jí uložit do koutku mysli do chvíle, kdy je čas něco napsat. Když tě to uhodí, tak to musíš udělat. Takže píše písničky na papírové ubrousky nebo klackem do bláta.

Nehraj na nástroj, hraj písničku

C: Vždy jsem se snažil napsat písničku když jsem hrál na bubny v The Lookouts (skupina, kde hrál před GD do r. 90). Psali jsme plno písniček a nikdy to nebylo o chloubě, jak rychle dokáži hrát či kolik not umím zahrát - ačkoli já umím hrát velmi rychle a umím hodně not, když chci. Je to spíš o výběru tvého momentu a dělat to, co je pro muziku dobré.

Žijeme v informačním věku hysterie víc než kdy jindy

D: Čemu musíš porozumět je, že Amerika je opravdu velká místo, takže tam jsou hlavní metropolitní oblasti, které mají mnoho zpravodajských zdrojů a poté máš menší oblasti bez zpravodajských zdrojů. V informační éře to může být o tom, kdo získá přední stranu obrazovky tvého počítače. Mám na mysli, bylo to teprve před pár týdny, kdy celý svět umíral na prasečí chřipku. Je to vtipné, ale je to také jako psychologický terorismus a to je jeden z důvodů, že Amerika má problémy, jaké má.

Je důležité mít ambice mimo svou kapelu

C: Rád bych byl frontman ABBI, ale nejsem blonďatý a nejsem ze Skandinávie takže by to mohlo být obtížné. Bylo by skvělé být indiánem ve Village People, protože má nejvíce peří. Rád bych vyřešil velkou stopu a jezdit na Loch Ness. A dokázat, že Bůh neexistuje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama