Texty > Význam

American Idiot

22. ledna 2007 v 19:36

AMERICAN IDIOT > Titulní píseň alba. V podstatě je o zmateném, dezorientovaném a vystrašeném klukovi, který je obklopen světem plným neporozumění. Nemá kam jít a je velmi nešťastný a zoufalý. Tento mládenec jménem Jesus of Suburbia zoufale vykřikuje píseň, kterou má slyšet celý svět: "Don't wanna be an American Idiot..." Pochopil, že uvízl v "redneck agenda" (buranském programu) a nemůže udělat nic, aby to změnil.

JESUS OF SUBURBIA (CITY OF THE DAMNED, I DON'T CARE, DEARLY BELOVED, TALES OF ANOTHER BROKEN HOME) > Každá postava má svůj song. Jesus of Suburbia se nám představí ve stejnojmenné písničce. Vypráví, jak byl vychovám v nenávisti i lásce, o své náladě, kamarádech a nejdůležitějších informacích. První část je představení: ""I'm the son of rage and love, the Jesus of Suburbia..." V části druhé volá o pomoc, nenávidí své město a celý svůj bídný život, který žije. Část třetí je o pocitu lhostejnosti, kterou Jesus of Suburbia cítí k okolí a k sobě. V části čtvrté se JOS ptá, pro nikdo nechápe jeho upřímnost. Část pátá je poslední této hymny. Jesus of Suburbia je znechucený, nasraný a rozhodl se opustit město i život, který žil. Proto odchází...

HOLIDAY > Jesus Of Suburbia opustil své město a žije na ulici (Hear the sound of the falling rain...). Říká si, že utéci byla správná věc. Pořád se ale cítí sám a stranou společnosti. Ale vypadá to, že venku je sebevědomější a šťastnější. Je zde taky drobný politický význam v části "Zieg heil...", ale jde v podstatě jen o hulákání JOS a vyjádření jeho vlastní umírající víry v tento svět. Když říká, že chce jít na dovolenou ("on Holiday") myslím tím něco jako zdrhnout, utíkat pryč. A tím se dostaneme do Boulevard of Broken Dreams.

BOULEVARD OF BROKEN DREAMS > Jesus Of Suburbia je venku sám. Chladné toulá se chladnými ulicemi. Nemá co dělat. Nemá kam jít. Pocit štěstí pominul a on kráčí osamocen. Všichni spí. Nikdo ho neslyší, nikdo se o něj nestará. Pořád se jen sám prochází.

ARE WE THE WAITING > Stále sám, Jesus Of Suburbia žije těžce. Jesus Of Suburbia podvádí sám sebe a pomalu ztrácí zdravý rozum. Ještě ke všemu přestává věřit v sám sebe. Už není králem na ulicích 711, nikdo ho tam nezná. On už není Jesus of Suburbia.

Teď nastává místo, kde se začíná příběh zamotávat. Nastupuje rozhněvaná, rebelská a naprosto ohromující píseň o vždy rozkošném St.Jimmym. Zdá se, že JOS se změnil v nového drzého punkáče. V St.Jimmyho. Ale Green Day oficiálně tvrdí, že Jesus Of Suburbia potkal St. Jimmyho kdesi na ulici. Ale to je sporné. Necháme na vás, jak si to vysvětlíte.

ST. JIMMY > Rychlý, lehký a kurevsky tvrdý. St. Jimmy.... patron všeho zakázaného. Je energický, tvrdý a schopný zabíjet. Zná všechny zkurvené punkáče široko daleko. Žije na ulici. Všudepřítomné lži a arogance. Je něco jako naprostý protiklad JOS, který je úplně nevinný a nezkušený v těchto věcech.

GIVE ME NOVACAINE > Jesus Of Suburbia se seznámil se St. Jimmym a spřátelili se. Berou spolu drogy, poflakují se spolu a Jesus Of Suburbia začíná být na St. Jimmym závislý. Nevnímá nikoho jiného. Give Me Novacaine je vlastně o experimentování s drogou a o tom, jak St. Jimmy zasvětil Jesus Of Suburbia k užívání drog jako zmírnění bolesti, kterou prožívá každý den.

SHE'S A REBEL > Jesus Of Suburbia spolu se St. Jimmym potkají na ulicí rebelku jménem Whatsername. Jak je v písni popisováno, působí na Jesus Of Suburbia jako ruční granát. Pro Jesus Of Suburbia je to láska na první pohled. Je to představení dívky, které způsobila zásadní převrat v srdci JOS. Nové pocity, přístup i nálada.

EXTRAORDINARY GIRL > Znovu o Whatsername. Co k ní Jesus Of Suburbia cítí, co si o ní myslí atd.

LETTERBOMB > I když se s Whatsername sblíží, nastává definitivní rozchod. "Nobody likes you, everyone left you..."... takto se Whatsername vysmívá Jesus Of Suburbia a napíše mu dopis na rozloučenou. Napsala, že neměl dostatečný zájem a že není ten, za koho ho měla. "You're not the Jesus of Suburbia. The St. Jimmy is a figment of, your father's rage and your mother's love, that's made the idiot america"... tvrdí, že se JOS stal tím, co vždy nesnášel a opouští ho. "Well she said I can't take this place, I'm leaving you behind. She said I can't take this town I'm leaving you tonight..."

WAKE ME UP WHEN SEPTEMBER ENDS > Jesus Of Suburbia je opět sám. Ztratil přátele i jedinou dívku, kterou kdy miloval. Je pryč z domu, bez práce a je zpátky na začátku. Smutný a sám na ulici. Vnitřně je úplně na dně. Je to možná také song o zesnulém otci BJ, který zemřel rok předtím (září 1982), než bylo Billiemu 10 roků.

HOMECOMING (THE DEATH OF ST. JIMMY, EAST 12TH ST., NOBODY LIKES YOU, ROCK 'N' ROLL GIRLFRIEND) > Jesus Of Suburbia už nemá co dělat. Opět zůstal na ulici úplně sám. Tak kam má dál jít? Domů. V první části opouští ulice, vrací se zpátky a nechává Jimmyho za sebou. Pochopil, že odchod pryč nebylo řešení. Nezískal nic kromě poznání, že život není lepší v jiném prostředí. Příliš doufal, ale pak byl zklamaný. St. Jimmy ho zabil, ve smyslu citovém. St. Jimmy odešel i s duší Jesus Of Suburbia. Stále tu není nikdo, kdo by se o něj staral, nikdo nemá zájem. část druhá: Jesus Of Suburbia se přispůsobil, získal práci, ale žije jen ve vlastním světě. Ostatní lidé kolem něj jen procházejí. Raději by byl venku, obklopen "the underbelly", svými přáteli. Cítí se uvězněn. Cítí se sám a opět musí odejít. "This lifelike dream ain't for me"... Část třetí: Je stále deprimovaný ztrátou Whatsername a čeká, že se vrátí. Bohužel ne. Všechny jeho sny jsou v tuto chvíli děsivé. Její hlas neustále vtloukává do jeho hlavy: "NOBODY LIKES YOU, EVERYONE LEFT YOU..." Část čtvrtá: Je to pohled, od "Tunnyho" kluka, kterého potkal Jesus Of Suburbia potkal na ulici. Tunny žije rebelským životem, zatímco Jesus Of Suburbia hnije bez práce a bez pořádného života. Část pátá: Jesus Of Suburbia všechno akceptuje. Všechno si uvědomil a jen to akceptuje. Přichází domů. Je to zavádějící. Není si jistý, jestli je šťastný nebo ne. Je jen doma. žije a pouze...je.

WHATSERNAME > I když je doma a normálně žije, stále lituje ztráty Whatsername. Je to už dlouho a on si nemůže vzpomenout na její jméno. Přemýšlí, jak se jí daří a může jen vzpomínat. Vše co mu zůstalo jsou jen vzpomínky na ni. Album končí snahou zapomenout: "If my memory serves me right, I'll never turn back time, forgetting you, but not the time."... Nelituje života na ulici, bere to jako velkou zkušenost, ale stále zkouší zapomenout na Whatsername, na bolest kterou mu způsobila a naopak.

Shenanigans

22. ledna 2007 v 19:29
SUFFOCATE > Je to o tom, jak jsou alkohol a drogy a cigarety destruktivní a návykový. Poznáte to z verše: "slipped into a coma again(znovu jsem upadl do komatu)". Říká to, že s tím předtím musel zkoušet přestat, a "Where's my organ donor lend a hand(kde je můj dárce orgánu, půjčí ruku)" ukazuje, že je psychicky udušený.Suffocate je o muži, který se absolutně všeho vzdal a trpělivě čeká na konec. Je to odraz toho, jak nás život dostává dolů a ve významu, je to o sebevraždě.
DESENSITIZED > Tento song byl napsán o internetu
YOU LIED > Je to o někom, kdo může říct, že lžou. Protože jejich příběhy jsou neuvěřitelné. Nemají dobrou výmluvu, a tak je jasné že lžou.
OUTSIDER > Tohle je cover od Ramones. A byl také uvedený na I Tribute to the Ramones.
DON'T WANNA FALL IN LOVE > Tento song je o tom, že se nechce zamilovat, protože nechce nikomu odpovídat.
ESPIONAGE > Instrumentální song, použitý v soundtracku k filmu Austin Powers 2: Špion, který mě vojel a také na traileru k filmu Scooby Doo.
SCUMBAG: Je celkově o špatném člověku. Billie a Mike ho napsali společně.
I WANT TO BE ON TV > Pravděpodobně o některých hloupých a materialistických celebritách.
TIRED OF WAITING > Green Day coververze klasickýho Kinks songu. Tento song se objevil ve filmu Howard Stern: Private Parts...(ale newim českej název no:D)
SICK OF ME > Je to o tom, že spolu mají dva lidé poměr a chtějí ho ukončit, ale ještě se k tomu asi nedostali.
ROTTING > Tento song je o nechtění ?jednat? s bolestí a o utrpení na zemi a jen přání si to vše zahodit pryč....
DO DA DA > Když Greeni nahrávali songy k albu Insomniac, zkoušeli vymyslet vhodný název pro song Stuck With Me. Nahráli song nyní nazvaný "Do Da Da" asi ve stejnou dobu, a tento song se původně jmenoval "Stuck With Me", protože tyto slova se v tomto songu opravdu objevují. Ale ve studiu byl zmatek, a někdo označil třetí song na Insomniac jako "Stuck With Me". Když kapela objevila chybu, zapoměli vhodné jméno pro tento song, a tak to nechali. Později se rozhodli, že vydají pravé "Stuck With Me" jako b-side, a tak mu dali nesmyslný název "Do Da Da".
ON THE WAGON > On the Wagon je typický song Billieho. Popisuje, že je zamilovaný do holky(je možné, že myslel Adrienne, pže to bylo napsáno v tomto čase). Vždycky jí říká sladké věci, ale na druhou stranu dělá velký h....(XDD) A jeho nejlepčí omluvou je, že je příliš zmatený "cause it's been so long since I've been in love!" "on the wagon" je metafora pro lásku.
HA HA YOU'RE DEAD > Tento song napsal Mike. Je to to osobě,která ublížila mnoha lidem....

Warning

22. ledna 2007 v 19:13
WARNING > Song je o odstranění všech předpisů a nařízení. Žiješ svůj vlastní život, rozhoduješ se sám.

BLOOD, SEX, AND BOOZE > Tenhle song je o perverzních věcech. Hodně podobný "Dominated Love Slave".

CHURCH ON SUNDAY > Je to o době, kdy Billie Joe zachraňoval manželství. "Když máte s někým dlouhodobý vztah, musíte ho udržet 'čerstvý' a to vyžaduje spoustu kompromisů." -Billie Joe

FASHION VICTIM > Tenhle song je o dnešní módě a o tom, jak lidi dokážou utratit všechny své peníze, jen aby do ní zapadli...

CASTAWAY > Casteway je o Billieho experimentech při psaní songů pro album Warning. V písničce je obsažen odkaz na Boba Dylana a Bruce Springsteena. Tihle dva jsou dvěmi největšími vlivy na cd. Z BJ je trosečník (castaway), protože zná spousty svých starých punkrockových kamarádů, kteří ho kvůli téhle desce začnou nenávidět.

MISERY > Je o dvojici lidí ze San Francisca. BJ říká, že jméno 'Mr Whirly' pochází ze songu Replacements. "Sledování Disneyho filmů vás změní. Melodie Misery zní, jako by pocházela přímo od Aladdina." - BJ.

DEADBEAT HOLIDAY > Song obsahuje poselství: Berte věci tak jak přicházejí a nenechte se jimi rozhodit.

HOLD ON > Tenhle song je životě, který žijete v osamění.. BJ ho napsal pro kamaráda.

JACKASS > Povídá se, že tenhle song o Blink 182. Green Day prohlásili, že mají Blink rádi, ale že nikdy neměli rádi jejich hudbu. Když se nad tím zamyslíte, tak ten song zní, jako by byl napsán o Blink 182 ...:)

WAITING > Song je o tom, že se dočkáte něčeho, na co jste dlouhou dobu čekali.

MINORITY > Je to o tom být svůj, najít osobu, kterou chcete být. "Minority je o tom být osobnost. Je to jako projít temnem, aby si našel svoje místo a být osobou, kterou chceš být po celý život." -BJ

MACY'S DAY PARADE > Billieho komentář ke komercialismu a o tom, jak lidé pořád touží po materiálních hodnotách. BJ vysvětluje, že potřebuje něco, ale není to nic materiálního, vše co chce je mít naději ve svůj život. " Je to o lžích a podvodech mezi kterými vyrůstáš a o tom, jak najít svou vlastní cestu." -BJ

Insomniac

18. ledna 2007 v 17:59
Armatage Shanks > O Billieho paranoie.

Brat > O bohatým děcku, které se nemůže dočkat, až rodiče natáhnou bačkory a bude dědit.

Stuck With Me > O nedocenění Billieho lásky.

Geek Stink Breath > O drogách (speed...)

No Pride > O člověku bez sebeúcty.

86 > Billie někoho "vykopává" ze svého života..

Panic Song > O panice a chaosu.

Stuart And the Ave. > O lásce...

Brain Stew > O nespavosti. (Billie Joe ji psal v době, když mu za krkem řval celou noc čerstvě narozený synek).

Jaded > Písnička o tom, co si člověk myslí, když je sjetej.

Westbound Sign > O Adrienne, když se stěhovala k Billiemu z domova.

Tight Wad Hill > O místě, kde se můžou lidi dívat zdarma (na kopci) na fotbal.

Walking Contradiction > O člověku, který se nedkáže kvůli svým problémům začlenit do společnosti.

Dookie

16. ledna 2007 v 20:53
BURNOUT > O změnách povahy při dospívání

HAVING A BLAST > O vystresované osobě s násilnými sklony.

CHUMP > O nenávisti ke klukovi, který chodí s holkou, do které je BJ zamilován.

LONGIEW > O lenochovi, který jenom sedí a čumí na bednu.

WELCOME TO PARADISE > Viz Kerplunk...

PULLING TEETH > O Mikově přítelkyní Anastasii, která ho nechtěně zranila. Název je od Metallicy (Anesthesia Pulling Teeth)

BASKET CASE > O někom, kdo je duševně na dně. Zřejmě z nešťastné lásky.

SHE > Billie zpívá o stížnostech jeho přítelkyně.

SASSAFRAS ROOTS >
O mrhání časem.

WHEN I COME AROUND > V podstatě o chození odnikud nikam.

COMING CLEAN > Vyrůstající teenager, kterému nikdo nerozumí.

EMENIUS SLEEPUS > O přátelství, které se mění v nepřátelství. (Mike)

IN THE END > O dívce, kterou zajímá pouze to jak vypadá.

F.O.D. > (Fuck Off and Die). BJ už je naštvaný, a tak F.O.D.

ALL BY MYSELF > -----------

Kerplunk!

16. ledna 2007 v 17:56
2,000 LIGHT YEARS AWAY > BJ napsal tento song o pocitu odloučení od Adrienny. Jak moc mu schází. Napsal ho v době, kdy ji poprvé políbil.

ONE FOR THE RAZORBACKS > Je to holce jménem Juliet, kterou BJ potkal. Nemá to nic společného s Romeem a Julií.

WELCOME TO PARADISE > Je o tom, jaké to bylo žít s Mikem a ještě dalšími členy punkové komunity v domě v Berkely, Californie. " Je to o západním Oaklandu, bydlení ve skladišti s mnoha lidmi, skupinou umělců a muzikantů, punkerů a vůbec všemi, co jsou jednou nahoře, pak zas na dně...tuláci, feťáci a zloději a taky tam žili mafiáni a jejich vedení. To není místo na večerní procházku, ale je to elegantní skladiště, kde můžete hrát třeba basketbal." Billie Joe

CHRISTIE ROAD > Christie Road je místo, o kterém BJ sní a chtěl by zde žít. "Tento song je o tom být na chvíli sám." BJ

PRIVATE ALE > Billie napsal tuto píseň pro Adrienne, protože si přál, aby ho měla ráda.

DOMINATED LOVE SLAVE > Treho neblaze proslulý song a biči, řetězech a dalších druhů excentrického otroctví.

ONE OF MY LIES > Tenhle song se táže, jestli žijeme v nebi nebo v pekle. Billie se ptá, jestli je náš život jen velká hromada lží. Nebo je o nečestně vedeném životě.

80 > BJ napsal tuhle píseň pro svou ženu Adrienne. Proč 80? V angličtině to zní jako Adrienne.

ANDROID > Song o přemýšlení nad tím, jak budeme vypadat, až zestárnete.

NO ONE KNOWS > Je o tom, jak byl BJ donucen proti své vůli rychle dospět.

WHO WROTE HOLDEN CAULFIELD? > Tento song je o postavě Holdena Caulfielda z knihy The Catcher in the Rye od J.D. Salingera. BJovi byla tato kniha určena jako povinná četba, ale on ji pochopitelně nečetl. Později si jí ale opravdu přečetl a zjistil, že hlavní hrdina té knihy byl podobný vyvrhel jako sám Billie.

WORDS I MIGHT HAVE ATE > Tento song je o převzetí zodpovědnosti za své činy.

SWEET CHILDREN > Také to byl původní název Green Day. A taky úplně první song, který napsali BJ a Mike spolu. Je o tom, že zlobivé děti nesou vinu za všechno i za to co neudělají.

BEST THING IN TOWN > Je to dívce, o které si BJ myslí, že je nejlepší věcí ve městě.

STRANGELAND > Možná založeno na nějaké knize(filmu). Život je někdy podivný...

MY GENERATION > Cover verze songu od The Who

1,039/Smoothed Out Slappy Hours

16. ledna 2007 v 17:45
AT THE LIBRARY > BJ napsal tuhle píseň o dívce, která byla ošklivá, ale BJ si myslel, že s ním chce chodit. Uviděl ji v knihovně, a tak se jí šel zeptat, jestli by s ním nešla ven. A ona mu řekla, že ne, že už má přítele...

DON'T LEAVE ME > Je to o někom velmi důležitém v Billieho životě. A ten ho opustil...

I WAS THERE > Tento song napsal Al Sobrante o svém působení ve skupině. O vzpomínkách. A tom, jak ho mrzí, že pořád někam odjíždí.

DISAPPEARING BOY > BJ napsal tenhle song, když byl mladší o tom, jak byl osamělý a jak se cítil být pro každého neviditelným.

GREEN DAY > O tom, kdy si začínáme vážit i sebedrobnějších věcí v našem životě. "Zelený den" je den, kdy nic neděláme, jen hulíme...

GOING TO PASALAQUA > Billie napsal tento song o dívce jménem Jennifer, do které se zamiloval. (pozn. Pasalasqua je pohřební síň v Rodeu, Californii.)

16> O 16. roku života. Vnímáte fakt, že už dospíváte a musíte se postavit k životu čelem.

ROAD TO ACCEPTANCE > BJ chce, aby ho lidé respektovali a nebyl jen vyvrhelem.

THE JUDGE'S DAUGHTER > Song je o touze najít dokonalou holku.

PAPER LANTERNS > Pochopíte sami: "I'm understanding now that we are only friends. To this day I'm asking why I still think about you."

WHY DO YOU WANT HIM? > Billie přemýšlí, proč chce jeho matka svého přítele. Tento song byl vůbec první, co kdy BJ napsal. Napsal ho ve 12 letech!!!

409 IN YOUR COFFEEMAKER > O každodenním snění...

KNOWLEDGE > Green Day cover verze písně od Operation Ivy.

1,000 HOURS > BJ přemýšlí o holce, kterou zná.

DRY ICE > O pocitu, kdy nemůžete zapomenout na nějakou holku a pořád po ní toužíte.

ONLY OF YOU > Podobné jako u Dry Ice.

THE ONE I WANT > Opět zamilovaná píseň. Jasná a zřetelná.

I WANT TO BE ALONE > Jak už název napoví, ...Billie chce být sám...
 
 

Reklama